
Mérettáblázatok (US,UK,EU)
A ruhaméret egy jelzőszám vagy egy betű. Arra utal, hogy információt szolgáltasson számunkra arról, hogy az általa jelölt darab milyen méretű és alkatú testre illeszkedik a lehető legjobban. A vásárlás során a ruhaméret segít abban, hogy kiválasszuk a megfelelő ruhadarabot.
A mérettáblázatok a tömeggyártás során előállított ruházati termékek méreteit tartalmazzák. Az iparban többféle mérettáblázatot alkalmaznak. A ruhaméreteket számos különféle szabvány szerint jelölik.
Az Európai Unió szabványa megfelel a magyar méreteknek. Az Egyesült Királyság saját specifikációt alkalmaz az alábbiakban az Egyesült Államok, Egyesült Királyság és a magyar szabványok szerint is megfelelő EU méreteket feleltetjük meg egymásnak.
Mérettáblázatok (US,UK,EU)
Női szoknyák, ruhák, kabátok
Női blúzok, pulóverek
Lány ruhák, kabátok
Női cipők
Férfi öltönyök, pulóverek, kabátok
A Férfi ingek
Férfi cipők
Vintage ruhák esetén a méretekkel vigyázni kell
A ruházati méretek rendszere nagyon sokat változott az elmúlt 60-évben. A méretezési szabványok az 1940-es években alakultak ki. A 40-es évek előtt a ruhaméretek az életkoron alapultak, tehát egy 16-os méretű ruha a 16 éves lány ruhának felelt meg.
A hölgyek esetében a mell mérése után határozták meg a tökéletes méretet. A ruházati márkák fellélegeztek, amikor 1958-ban bevezették a kereskedelmi szabványt, amely több évtizedes méretezési problémákra próbált megoldást kínálni. Az 1958-as szabvány szerint a méretek 8 és 38 között mozogtak és magasságjelzéssel látták el őket. Ezek a magas ( T ), szabályos ( R ), illetve az alacsony ( S ) betűjelek jelölték.
A szabványokat már a következő évtizedben, a 60-as években is módosították. A 16-os méretről 12-re. És az azt követő időszakban is több alkalommal változtak a méretek. Bevezetésre került a nullás, a dupla nullás méret is.
1970 decemberében az Egyesült Államok Kereskedelmi Minisztériuma új, frissített szabvánnyal jelentkezett. Az 1980-as évekre az univerzális méretezési szabvány reményeivel felhagytak és a márkák a Vanity méretezés gyakorlatát vezették be.
Hiúsági okokból a ruházaton a valós méretnél kisebb méretűre címkézték a ruhákat és ezzel megnövekedtek az eladások. Ennek a gyakorlatnak volt köszönhető, hogy új méreteket kellett bevezetni (0,00) mivel a márkák szó szerint a végére értek a méretek csökkentésének.
A hiúsági méretezés hatásai a mai napig jelen vannak a modern ruha iparban.

